• 0392 227 17 30

Uyarı Ve İkazlar | Ultraviyole Radyasyon Raporu (UV)

Hazırlanış Tarihi : 22.07.2024
Hava Durumu : AÇIK VE AZ BULUTLU GEÇMESİ BEKLENMEKTEDİR.
Rüzgar : GÜNEY VE BATI YÖNLERDEN ORTA KUVVETTE (20 - 28 km/h) ESMESİ BEKLENMEKTEDİR.
En Yüksek Sıcaklık : 41 °C
En Düşük Nisbi Nem : % 20 - 40
Ultraviyole Radyasyon : ULTRAVİYOLE RADYASYONU ÇOK YÜKSEK ( Gerekli tedbirler alınmadan özellikle 11:00 - 16:00 saatleri arasında 10 dk. dan fazla güneş altında kalınmaması gerekmektedir.)
Tahmin Tarihi : 23.07.2024
Ultraviyole İndeks Değeri ve Derecesi
Ultraviyole İndeks DeğeriUltraviyole İndeks DerecesiAnlamı ve Alınması Gereken Önlemler
< 2 DÜŞÜK (LOW) Ultraviyole indeks değeri 0 ile 2 aralığında ise; bu güneşin ultraviyole ışınlarının asgari değerde zararlı olduğunu gösterir. Beyaz, kırmızı saçlı ve çok açık tenli hassas cilt yapısına sahip insanlar dışında, genellikle pek çok kimse, güneşin ekstrem değerlere ulaştığı saat 10.00 – 16.00 arasında ve bu indeks değerlerinde yanmaksızın bir saat güneşte kalabilir.
3 - 5 ORTA (MODERATE) Bu değerler, düşük risk olasılığını işaret eder. İnsanlar 20 dakika zarar görmeksizin güneşe maruz kalabilirler. Ancak geniş siperlikli şapka ve güneş gözlükleri takmaları önerilmektedir.
6 - 7 YÜKSEK (HIGH) İndeksin bu değerleri orta şiddette ultraviyole radyasyonu temsil eder. Olağan cilde sahip insanlar 15 dakika kadar güneşte kalabilirler. Ancak şapka ve gözlük kullanımı şiddetle önerilir. Diğer taraftan, güneşe maruz kalacak olan burun ve kulaklar mutlaka korunmalı, dudaklara koruyucu kremler sürülmelidir.
8 - 10 ÇOK YÜKSEK (VERY HIGH) Oldukça yüksek ultraviyole radyasyonu temsil eder. Ultraviyole radyasyona maruz kalarak, olası muhtemel zararlar için risk faktörü bu değerlerde fazladır. 10 dakikadan daha az bir süre güneşte kalınabilir. Şapka ve güneş gözlüğü gibi temel korunma araçlarının yanı sıra, dışarı çıkma zorunluluğu olan insanlar mutlaka gölgelerden yararlanmalı ve pantolon ile beraber uzun kollu giyecekler tercih edilmelidir. İndeksin bu değerlerinde her türlü açık hava sporlarından uzak durulmalıdır.
11 + AŞIRI (EXTREME) İndeksin bu aralıktaki değerleri, ultraviyole radyasyonun canlılar üzerinde, olası en yüksek risklerini işaret etmektedir. Güneşte kalma süresi 5 dakika ile sınırlı olmalı ve mümkünse dışarı çıkılmamalıdır. Dışarı çıkılmasının kaçınılmaz olduğu durumlarda ise, olabildiğince güneşten korunmalı ve bu amaç doğrultusunda önlemler alınmalıdır.

UV Indeks değerleri tamamen açık gökyüzü şartları için geçerlidir.

Gün içerisinde güneş tam tepede iken yer yüzeyine ulaşması beklenen ve insan sağlığına zararlı olabilecek ultraviyole miktarının 0'dan 15'e kadar uzanan bir ölçek üzerinde sınıflandırılmasına Ultra Viyole indeksi değil.