• 0392 227 17 30

Kurumsal | Meteoroloji Dairesi Tarihi


KKTC Meteoroloji Dairesi 1974 Ekim ayında kurulmuş olup 3 Temmuz , 1992 tarihli Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi birleşiminde kabul olunan 42/1992 sayılı “ Meteoroloji Dairesi (Kuruluş , Görev ve Çalışma Esasları) Yasası ” ile teşkilatlandırılmıştır .Bu yasa altında daire , genel olarak devlet ve bölge sınırları içinde gerçekleşen, gerçekleşecek olan atmosferik olaylar ile meteorolojik elemanları gözlemlemek ve tahmin etmek gibi önemli bir görevi yerine getirirken ayni zamanda ülke genelinde ve Doğu Akdeniz bölgesinde sismik aktivitenin kayıt ve takip misyonunu amaç ve görev olarak üstlenmiş bulunmaktadır .

Halihazırda Meteoroloji Dairesi ,

görev, çalışma ve faaliyetlerini sürdürmektedir.

Meteoroloji Dairesi Merkez Örgütü ile birlikte Ercan Hava Alanı , Geçitkale Hava Alanı , Girne Deniz Limanı , Gazi Mağusa Deniz Limanı ve Güzelyurt Meteoroloji istasyonlarından gözlem , ölçüm işleri müdürlük tarafından görevlendirilen teknik personel tarafından yapılmaktadır ....Bu istasyonlardan başka KKTC sathına dağılmış bulunan muhtelif tip taşra meteoroloji istasyonlarında ölçüm ve gözlemler Polis , Orman memuru , Öğretmen , Muhtar ve özel kişiler gibi gönüllülerce yapılmaktadır.Görevleri icabı muhtelif tipte olan Meteoroloji İstasyon Ağında toplam 50 istasyon bulunmaktadır .

1986 yılında kurulup hizmete konan ilk Deprem İstasyonu 1999 ve 2000 yıllarında takviye edilerek istasyon sayısı üçe(3) çıkarılmıştır . Bu istasyonlarla sürekli olarak ülke ve bölge genelinde cereyan eden sismik hareketler kayıt olunmaktadır.

Meteoroloji İstasyon Ağı ile ülke havasında olan değişimler sürekli olarak takib edilmektedir . Hergün günlük Hava Tahmin Raporları ve Deniz Hava Tahmin Raporları sabah öğle ve akşam hazırlanıp yayımlanmaktadır . Haftada üç kez bir hafta süreli Hava Tahmin Raporları hazırlanıp yayımlanmaktadır .Hava ve Deniz Limanlarında Ulaşım hizmetleri aralıksız sürekli olarak sürdürülmektedir . Çeşitli meteorolojik olaylarla ilgili İhbar Raporları hazırlanıp yayımlanmaktadır .Resmi , Özel ve diğer kuruluş ve kişilerden gelen istatistiki bilgi talepleri karşılanmaktadır.